Anadolu Harikalar Diyarı
Kayseri'de bugün hava sıcaklığı 1,7°C
Anadolu Harikalar Diyarı
facebook
twitter
Bizi takip edin !
HAKKIMIZDA
Anadolu Harikalar Diyarı
Anadolu Harikalar Diyarı
Anadolu Harikalar Diyarı
Anasayfa  /  HAKKIMIZDA  /  Anadolu Harikalar Diyarı
Anadolu Harikalar Diyarı

ANADOLU HARİKALAR DİYARI-HAYVANAT BAHÇESİ

Misyonu öncelikle hayvan refahı ve kaliteli hizmet olan hayvanat bahçemiz ilerleyen yıllarda tür sayısını artırıp daha ilginç hayvanlar getirmeyi hedeflemektedir. 

180 dönüm arazi üzerine kurulu olan Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçemiz şuan için 173 hayvan türünden ve 2000'in üzerinde hayvan ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Hayvanat Bahçesi Veterinerlik Binası bünyesinde son teknoloji donanımlı biri büyük biri küçük olmak üzere iki Ameliyathane, bir Sterilizasyon Odası, bir Laboratuar , bir İlk Müdahale Odası, bir Röntgen Odası ve Üç Müşade Odası bulunmaktadır.

Çocuk hayvanat bahçesine ön görülen Biyolog biyokimya ve mikrobiyoloji dalında eğitimli olması ön görülmüştür.

Hayvanlar çeşitlilik ve bakım uygulamaları göz önünde bulundurularak 5 gruba ayrılmıştır ve her gruba 3 bakıcı ön görülmüştür. Bu üç bakıcıdan bir tanesi akademik eğitim almış veteriner teknikerlerinden seçilmiştir. Bu teknikerler ihtiyaç durumunda ameliyathanede görev alacaklardır.

Aynı zamanda yırtıcı bakıcıları yem ünitesinde görev alacaktır. Çocuk Hayvanat Bahçesi için bir biyolog ön görülmektedir. Bu biyolog çocuklara hayvanlarla yakın temas kurdurup bilgi verecek ve aynı zaman da ihtiyaç durumunda laboratuarda görev alacaktır.

Hayvanlarımızın yemleri mezbahanelerden, meyve sebze halinden ve doğrudan temin yolu ile temin edilmektedir. Yemleri hazırlamak ve çevre köylerdeki ölüme yaklaşmış hayvanların nakli konusunda 2 adet personel ön görülmüştür.

Tesislerimize 24 saat kayıt yapan 62 güvenlik kamera sistemini yanı sıra gece ve gündüz olmak üzere 13 güvenlik personeli ön görülmüştür. Böylece hayvanat bahçesi tam güvenli hale gelecektir.

22 türden 185 adet su kuşlarımız göle adaptasyon sürecini tamamlayıp ortalama günlük 25 yumurta ile yumurta verimine başlamıştır.

Yırtıcı barınaklarının peyzaj çalışması tamamlanmış olup yerleştirilen3 Aslan, 3 Kaplan ve 2 Puma gayet mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmekteler.

Bir dişi bir erkek ve erkek bebeklerinden oluşan Lama ailesi insanlara olan yakınlıkları bakımından gelen ziyaretçilerin en büyük ilgi odaklarından.

Aynı barınakta bulunan Tek Hörgüçlü Develerden özellikle Beyaz Tek Hörgüçlü Deve nadir bir tür olması sebebiyle ziyaretçilerden büyük ilgi görmekte. Diğer ot obur barınaklarında da peyzaj çalışması büyük ölçüde tamamlanmıştır.

Tropikal Kuş Evinde bulunan 16 türden 93 adet kuş türüne göre taze meyve,çekirdek, fıstık, ceviz içi, badem içi gibi kuru yemişlerle diyetlerine uygun şekilde beslenmektedir.

19 türden 185 adet Kanatlı Kümes Hayvanı barındıran kümeslerimizde adaptasyon sürecini atlatan hayvanlar günlük ortalama 20 yumurta ile yumurta verimine başlamıştır.

Ziyaretçi alımlarımız güneş battıktan sonra hayvanların dinlenmeye geçecekleri ve gece insanlardan rahatsızlık duymaları sebebiyle sıkıntı yaşanmaması açısından gün batımı ile sonlandırılacaktır.

Yaz Aylarında 10:00 – 18:00 saatleri arasında,

Kış Aylarında 09:00 – 17:00 saatleri arasında olacaktır.

Ayrıca Üniversite öğrencilerinin staj eğitimine de katkı sağlayan ve öğrencilerimizin meslek hayatında karşılaşabilecekleri sorunlara karşı tecrübe kazanmalarını sağlayan, bir nevi mesleki eğitim merkezi’ne sahip bir çok eğitim alanlarımız Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi içerisinde yer almaktadır.

SUKAYPARK

Yaklaşık 65.000 ton su göledi oluşturularak 5 direkten 560 metre halat parkurundan oluşan su kayağı parkında spor severlerin güvenliğine yönelik can yeleği,kask,dirseklik ve benzeri ekipmanlar tedarik edilmiş olup manyetik bileklik ile turnikeli geçiş sistemi uygulanacaktır. 

-İlk olarak gelen müşterimizi danışma da karşılayıp su kayağı hakkında bilgi vermek

-Su kayağı talimat ve müşteri formunu okutup imzalatmak

-Su kayağının nasıl yapıldağına ve düşme sırasında yapılması gerekenler hakkında video izletmek

-Su kayağı yapmak için kask ve can yeleğini mutlaka kullandırmak

-Eğitim havuzunda kneeboard (diz bordu) ile kayma eğitimi vermek ve düşme sırasında neler yapılmasını göstermek

-Eğitim havuzundan sonra büyük havuza geçip sırasıyla;

*Kneeboard (diz boardu)

 *İkili kayak

 *Easyup (terlik board)

 *Wakeboard   yaptırmalıdır.

Su kayağı çalışma saatleri 08.00-20.00 saatleri arasında yapılması planlanmaktadır.

İlk etapta tesisimizde çalıştırmayı planladığımız personel sayısı 6 kişidir. Bunlardan 3 kişi operatör ve eğitmen,1 kişi malzeme kiralama ofisi,2 kişi de temizlik personelidir.

(Teknik personel bütün tesislerle müşterek olarak çalışacaktır)

(Operatörün 2 saatte bir dikkat dağınıklığı yaşamaması ve  olumsuz bir anda anında müdahale etme yetisini kaybetmemesi için değiştirmelidir )

(Mekanik sistem hareketli aksamların sürekli periyodik bakımlarının yapılma zorunluluğu vardır)

 

SPOR ALANLARI

-Sosyal tesislerimizde 10 tane futbol soyunma odası 10 tanede tenis soyunma odası olmak üzere toplam 20 soyunma odası bulunmaktadır.

-Sosyal tesislerimizde 3 futbol sahası,1 tanesi toprak kort olmak üzere 9 tane tenis kortu,3 tane basketbol sahası ve voleybol sahası bulunmaktadır.

Sosyal tesislerimiz çalışma saatleri 08.00-23.00 saatleri arasında olması düşünülmektedir.

BUZ PATENİ PİSTİ

Buz pateni pistinin zemin yapısı doğal buzdan olup pistimizin kullanım alanı 450 m den oluşmaktadır. Buz pistinde rekreasyon buz pateni, artistlik figür pateni, minikler ve yıldızlar buz hokeyi sporu ile hizmet verecektir.

Tesisimizde çocuk oyun parkı ve kafetarya bulunmaktadır.Bu sayede ebevynler buz pateni yaparken çocukları da oyun parkında keyifli vakit geçirmiş olacaktır.

Buz pistimizin çalışma saatleri 08.00-22.00 arasında olması düşünülmektedir.

İlk etapta buz pistimizde çalıştırılması düşünülen personel sayımız toplam 9 kişidir. Bunlardan 4 tanesi eğitmen,2 tane danışman ve 3 tane de temizlik personelidir.Bu sayı talebe göre artış gösterebilmektedir.

(Eğitmen 2 veya 3 seanstan sonra eğitmenin dinlendirilmesi gerekmektedir. Uzun süre buz üstünde kalmak ciddi sıkıntıların yaşanmasına sebep olacaktır.Hem sakatlıkların yaşanmaması hem de verimi en yüksek seviyede almak için. Seans sırasında yoğunluğa göre 1 veya 2 eğitmenimiz buz pisti içinde bulunması gerekmektedir)

ANADOLU HARİKALAR DİYARI HAYVANAT BAHÇESİ HAYVAN TEDARİKİ KONUSUNDA

Özellikle Hayvanat Bahçemizin aynı zamanda Doğal Yaşam Rehabilitasyon merkezi olduğu bilgisini sizinle paylaşmak istiyoruz. Fiziki şartların barınak hacimlerinin uygunluğu , aynı zamanda tam donanımlı bir veterinerlik hizmet binamızın varlığı nedeni ile Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Koruma Daire Başkanlığı yetkililerinin inceleme ve tespitleri sonucu bu statüyü kazanmış olduk. Bunun neticesi olarak; barındırdığımız hayvanların bir kısmı Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Koruma Daire Başkanlığı tarafından barındırılmak üzere gönderilmiştir.

Diğer taraftan hiçbir şekilde yurtdışından büyük bedeller ödeyerek hayvan temini tedarikine gidilmemiş, ülkemizde bulunan envanter fazlası olan diğer hayvanat bahçelerindeki hayvanların barındırılması stratejisi sonucu ; K.maraş, Ankara, Bursa gibi Hayvanat Bahçelerinden hibe yahut satın alma sonucu hayvan tedariki yapılmış ve halen yapılmaktadır.

Bir kısım kümes ve çiftlik hayvanları ise, ülkemizdeki yetiştirme çiftliklerinden ücreti karşılığında temin edilmiştir.

Anadolu Harikalar Diyarı
ANADOLU HARİKALAR DİYARI
Copyright© 2013 All Rights Reserved
web_tasarım_medyatör